Gürcistan Dostluk Derneği
  Faaliyetler
  Dernek Kurulu
Gürcistan
Genel Bilgiler
Tarih
Coğrafya
Din
Dil
Eğitim
Kafkasya
Gürcüce
Yalnızlık
Nazime Nehir Kılıç
____________
სტამბოლში გამართული სიმპოზიუმის შესახებ
Orhan Şardağ Beridze
____________
Geçmişten Geleceğe…...
Kenan Güler
____________
Kardeşlik Kafkaslarda Yeşeriyor 2
Ali Rıza Altunel
____________
Mutluyum Dostlar
Engin Şenol
____________
Batum Aziziye Camii
Murat Kasap
____________
Yıl 1980
Selami Gümüş
____________
Osmanlı Arşiv Kayıtlarında Gürcistan ve Gürcüler Kitabı Üzerine
Mümin Yıldıztaş
____________
h
Osmanlı Arşiv Kayıtlarında Gürcistan ve ...
4.6.2012 

Osmanlı devletine onlarca sadrazam, vezir, din adamı ve yüksek dereceli yönetici kazandıran Gürcü ulusu, yüzlerce yıl devam eden bir medeniyetin inkişâfına da ortak olmuştur. Bu sebeple Gürcü tarihini, Kafkasların bir bölgesine hapsetmenin pek de yerinde olmayacağı aşikardır. Gürcü ulusunun 21. yüzyılda yaşayan nesillerinin, Gürcü asıllı padişah anne ve eşlerini, serhatlarda ordular idare eden Gürcü serdarlarını, paşalarını, mensubu bulundukları devlet adına yedi iklim, üç kıtaya hükmeden Gürcü sadrazam ve vezirlerini, Gürcü sanatkarlarını ve din adamlarını her kademedeki Gürcü amir ve memurlarını unutmaya hakları yoktur.

 

Bu gün bağımsız bir devlet olan Gürcistan’ın asgari 500 senelik tarihini yazmak için Osmanlı Arşivi en önemli kaynaktır. Bununla beraber yüzlerce yıl süren Türk-Gürcü ortak tarihi ile ilgili olarak Osmanlı Arşivleri’nden istifade edilerek yapılan çalışmalar oldukça yetersizdir. Bu ise tarihi hakikatlerin yerini hurafelere veya kasıtlı saptırmalara bırakmaktadır. İşte bu sebeplerle üç yıl önce başlamış olduğum bir çalışmayı geçtiğiz günlerde tamamlamayı rabbim nasip etti ve eser Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın da katkılarıyla Gürcistan Dostluk Derneği yayını olarak piyasaya çıktı.

 

Osmanlı Arşivi Kayıtlarında Gürcistan ve Gürcüler adlı bu çalışma ile aynı zamanda bu konudaki tarihi kayıtların ehemmiyetine dikkat çekmek ve Türk-Gürcü münasebetlerindeki tarihi dostlukların ve birlikteliklerin derinliklerine inilmesi de amaçlamıştır. Kullanılan belgeler bilinçli olarak yalın halde bırakılmıştır. Üzerlerine yapılması gereken yorumlar ve çıkarımlar okuyucuların insiyatifine terkedilmiştir. Sadeleştirmeler ve kısaltmalar anlam bütünlüğüne zarar vermeyecek şekilde yapılmıştır. Çalışmada yer alan 130’a yakın belge Osmanlı Arşivi’nde Gürcistan ve Gürcülerle ilgili mevcut 20.000’den fazla belge arasından örnekleme usulü ile tespit edilmiş ve temalarına göre başlıklandırılarak kronolojik olarak bir araya getirilmiştir. Çalışmada Osmanlı Arşivi’nin en eski kayıtları olan mühimme defterlerinde yer alan kayıtlara özellikle daha fazla yer ayrılmıştır. Çünkü bu kayıtlar Osmanlı devletinin en eski kayıtlarıdır. Diğer bir ifade ile Osmanlılarla Gürcülerin birbirlerini tanıma ve birbirleri ile kaynaşma sürecidir.

 

Çalışmanın evrelerinde destek ve teşviklerini gördüğüm, Gürcistan Dostluk Derneği Genel Sekreterlik görevini yürüten ve aynı zamanda kitabın editörlüğünü yürüten Murat Kasap’ kardeşime, Gürcistan Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Altunel ve Yönetim Kurulu üyesi Yunus Kaya Beyefendilere ve dernek bünyesinde fedakarca hizmet veren tüm dostlarıma bir kez daha şükranlarımı sunarım.

 

Mümin YILDIZTAŞ (m.yildiztas@gmail.com)

 

 

Okunma Sayısı:  12943
Yazıyı Kaleme Alan :  Mümin Yıldıztaş

YAZIYA AİT YORUMLAR
h
17.3.2017 11:40:45 
Daha öncedende yazmıştım ama hala tarafıma bilgi verilmedi.Osmanlı gürcüleri ve dergileri istemiştim ama hala bilgi gelmedi adresim yukarıda yazılı şimdiden tşk.
h
29.6.2016 15:10:26 
SALAMUN ALEYKÜM.ÇİLOĞULLARI(ÇİLOĞLEBİ) İLE İLGİLİ BİLGİ VE DERGİ BRÖŞÜR ARAŞTIRMA VARSA TARAFIMA GÖNDERMENİZ MÜMKÜNMÜ.
h
8.11.2015 09:48:02 
bu kitabı almak istiyorum.bende kotyora gürçülerindeyim.bu kitapda sanırım biraz geçmişimi bulabilirim.kitabı nereden alabilirrim.
h
17.12.2014 16:16:06 
Osmanlı gürcüleri kitabını yollarsanız memnun olurum.Adresim.M_Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ÜNYE/ORDU ben burda memurum
h
1.9.2014 23:12:50 
Bu Kitapta samsun salıpazarı (Gökçeli Köyü) Gürcü nüfusunun kayıtları varmı acaba
h
24.2.2014 10:40:30 
bu kitabı nerden bulabilirim
h
11.11.2013 15:02:24 
Osmanlı Gürcüleri kitabını nasıl temin edebilirim yardımcı olursanız memnun olurum
h
8.11.2013 14:04:57 
Niyet hayr akibet hayr olur inşaallah.
h
20.7.2013 02:38:35 
Mümin Bey, Osmanlı arşiv kayıtlarında gürcistan ve gürcüler kitabına nası ulaşablirim.Yardımınız olursa çok sevinirim. saygılarımla.
h
24.4.2013 01:11:18 
osmanlı gürcüleri kitabına nasıl ulaşabilirim.
h
19.12.2012 16:49:12 
selmün aleyküm hemşehrim 7.kıta dergisinde osmanlı gürcüleri kitabının reklamını gördüm ancak ne telefon ne adres var kitabı nasıl temin ederim.selamlar
BU YAZIYA YORUM YAZINIZ
IP Numaranız 3.235.107.209
Adınız Soyadınız
Email Adresiniz:
Görüşleriniz:
Limit: Yazacağınız karakter 1000 i geçmemeli
Güvenlik Kodunu Giriniz: 09719