Gürcistan Dostluk Derneği
  Faaliyetler
  Dernek Kurulu
Gürcistan
Genel Bilgiler
Tarih
Coğrafya
Din
Dil
Eğitim
Kafkasya
Gürcüce
Yalnızlık
Nazime Nehir Kılıç
____________
სტამბოლში გამართული სიმპოზიუმის შესახებ
Orhan Şardağ Beridze
____________
Geçmişten Geleceğe…...
Kenan Güler
____________
Kardeşlik Kafkaslarda Yeşeriyor 2
Ali Rıza Altunel
____________
Mutluyum Dostlar
Engin Şenol
____________
Batum Aziziye Camii
Murat Kasap
____________
Yıl 1980
Selami Gümüş
____________
Osmanlı Arşiv Kayıtlarında Gürcistan ve Gürcüler Kitabı Üzerine
Mümin Yıldıztaş
____________
h
Gelenekler Yönüyle Gürcü Ailesi

Gürcü Ailesinde gelenekler Gürcü halkının birliğine, gelişmesine ve onun toplumsal faaliyetlerine zemin hazırlamaktadır. Bu sayede etnik kültür gelenekleri kuşaktan kuşağa geçmekteydi. Gürcü ailesi, biyolojik kesintisizlik (evlilik, doğum yapmak, beslenmek, gelecek nesle bakmak), kültür mirası ve ahlak değerlerinin sonraki nesle tevarüs ettirilmesi, milli değerlerin oluşturulması (dil, tarih, kültür), maddi altyapının kurulması,  cinsiyete ve yaşa göre görev taksimi yapmak, aile içi ilişkilerde aile üyelerinin birlik ve beraberliği ile niteleniyordu. Aile karakterinin sağlam olması ve milletin ahlaklı olması, milli kültürün itibarlı olmasından kaynaklanıyordu.
         Yıllar boyunca Gürcistan’da büyük ve küçük aileler oluşturuldu. XIX-XX yüzyılların başında, küçük aileler yaygındı. Hazır aile iki kuşaktan oluşurdu (4-10 kişi). Ayrıca, aşiretler de bulunuyordu. İçinde 3-4 kuşak yaşıyordu ve sayısı 20-40 kişiydi. Aile, baba tarafından akrabalık bağları ile (kardeşler, çocukları, torunları, erkeklerin eşleri) birleştiriliyordu. Söz konusu ailenin ekonomik geliri büyükbaş hayvancılığı ve çiftçilik ile sağlanıyordu. Bunlar ailenin ortak malıydı. Ortak olarak üretim yapıyor ve ürünü aynı şekilde ortak paylaşıyorlardı.
            Aşiret üyelerinin günlük hayatı yaş ve cinsiyet hiyerarşisine ve atasının otoritesine dayanıyor. Küçükler büyüklere, bayanlar erkeklere kayıtsız şartsız tabi olmaktadır. Çocukları aile eğitir ve onu topluma kazandırır. Aileyi ilk zamanlar en yaşlı ve soylu olan erkek yönetirdi. Aile de onun adını taşırdı. Bu kişi, her türlü konuda bütün aileye yol gösteren, sorumluluklar yüklenen, aile hazinesini yöneten, farklı işlerden gelen paraları merkezileştirmek ve harcamaktan, aile içinde yargıdan ve cezalandırmaktan yükümlü bir kişiydi. Köy toplantılarında köylü için genel konular ile ilgili olarak konuşulurken aileyi, aile başı temsil ederdi. Aile başı olan erkeğin hükmü ve otoritesine kimse karşı gelemezdi.
     Ailenin iç işlerini, genel olarak ekonomik hayatını en yaşlı bayan yürütüyordu. Ekmek pişirmek, yıllık ürünü bölüp satmak, ailedeki bayanlara görev dağılımı yapmak vs. hep onun işidir. Ailenin iç işlerinin simgesi olan sandıkların ve ambarların anahtarları büyük annede duruyordu. Büyük-anne, Gürcü ailede aile birliği, sıcak ortamı, huzurlu yuvayı, temin eden sayılıyordu. Büyük anne evde sözü geçen ve erkekler ile eşit haklarla sahiptir.
      Aşiretler XX yüzyılın 30’lu yıllarına kadar varlığını korudu. Özellikle Güney Gürcistan’da bu yaygındı, çünkü orada çok kollu çiftçilikler, hayvan yetiştirme ve tarım çiftlikleri mevcuttu. Benzer çiftliklerin çok işçilere ihtiyacı vardır. Ama söz konusu çiftlikler bazı bölgelerde (Khevsureti) uygun görülmediklerinden kaldırıldı.
            Aşirette her kişinin kendisine ait malları vardır. Ailenin diğer üyeleri bu özel mala dokunamazdı. Aile üyeleri ayrı eve çıktığında da bu mal paylaşılmıyordu. Örneğin kadının çeyizi kişisel eşyası olarak sayılıyordu. Kardeşler ayrı eve çıktığında aralarında taşınmaz (toprak, yapılar) ve taşınır (hayvanlar) mallar paylaşılıyordu. Ayrıca büyük kardeşe kendi payı, küçük kardeşe kendi payı, bekar erkek kardeşe ayrı hisse, kız kardeşe ise çeyizi, ebeveynlerine de topraktan hisse payı vardı. Aşiretlerin dağılması sosyo-ekonomik düzenin gelişmesine ve aile bağlarının zayıflamasına sebep oldu. Aile üyelerinin bağımsızlığa kavuşması ve kendi malına sahip olma tutkusu daha belirgin hale geldi. İlk etapta fertler sahip oldukları malları koruyup çoğaltıyordu. Bu şekilde mal giderek artarken ailenin çocukları büyüyor ve kendilerine verilecek mallara sahip çıkacak hale geliyordu.

 

Tamila Çagareişvili

 

http://www.ahalihidi.ge/geo/index.php?option=com_content&view=article&id=34%3Agelenekler-yoenueyle-guercue-ailesi&catid=2&Itemid=1&lang=tr

 

 

Okunma Sayısı:  11190
Hazırlayan:  admin
Dernek Duyuruları
:: Son Yazılar ::
  Hasan Paşa (Atabekza..
  Mehmet Abdurrauf Bey
  Mustafa Nuri Bey (Me..
  Cafer Fahri Dikmen
Ziyaretçi Defteri
Deftere Yaz

Defteri Oku
ARAŞTIRMA YAZILARI
Kütüphanemizi gezmek için Lütfen Tıklayınız
Resimler
Gezinti için Lütfen Tıklayınız
Site Arşiv
 Dosyalar için Lütfen Tıklayınız  Dosyalar
 Dosyalar için Lütfen Tıklayınız  Videolar
Site İstatistikleri
 Bugunku Ziyaretci 164
 Bu Ay Gelen Ziyaretci 34001
 Bu Sene Toplam 190551
 Ortalama Ziyaretci 795
 Toplam Ziyaretcimiz 3230600
Gürcistan Dostluk Derneği web Sitesi © 2007 Tüm Hakları Saklıdır.