Gürcistan Dostluk Derneği
  Faaliyetler
  Dernek Kurulu
Gürcistan
Genel Bilgiler
Tarih
Coğrafya
Din
Dil
Eğitim
Kafkasya
Gürcüce
Yalnızlık
Nazime Nehir Kılıç
____________
სტამბოლში გამართული სიმპოზიუმის შესახებ
Orhan Şardağ Beridze
____________
Geçmişten Geleceğe…...
Kenan Güler
____________
Kardeşlik Kafkaslarda Yeşeriyor 2
Ali Rıza Altunel
____________
Mutluyum Dostlar
Engin Şenol
____________
Batum Aziziye Camii
Murat Kasap
____________
Yıl 1980
Selami Gümüş
____________
Osmanlı Arşiv Kayıtlarında Gürcistan ve Gürcüler Kitabı Üzerine
Mümin Yıldıztaş
____________
h
MEYDANCIK EVLERi SAFRANBOLU EVLERiNE RAK...

Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Meydancık beldesinde bulunan ahşap evler mimari özellikleriyle turizme göz kırpıyor. Genellikle 2 katlı olan bu ahşap evler doğa ile uyumlu olmasının yanı sıra, içerisinde yaşayan insanlara sağlıklı bir yaşam sunuyor. Özellikle astım hastaları çam ağacı kerestesinden yapılan bu ahşap evlerde sağlık buluyorlar.

Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı 2 bin nüfuslu Meydancık beldesi eşsiz doğal güzelliklerinin yanı sıra, yöresel mimariyle yapılmış ahşap evleriyle görenleri büyülüyor. Betonarme evlerin sadece kamu binalarıyla sınırlı olduğu beldede, genelde 2 katlı olan bu ahşap evlerin görünümü bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Beldede turizme yönelik belediye ait pansiyon ahşap evler de bulunuyor. Belde sakinleri ahşap mimarinin göz bebeği bu evlerini turistlere açabilmek için ev pansiyonculuğu konusunda geçtiğimiz yıllarda eğitim aldılar. Eğitim almalarına rağmen halk yeterli tanıtım ve talep olmayışından dolayı pansiyonculuğu sadece şuan belediye yapıyor. Belediyeye ait pansiyonlar da festival dönemi hariç yeterli doluluk oranına ulaşamıyor.

Artvin’e gelen herkesin görmeden gitmemesi gereken beldenin bu ahşap evlerinin çok çeşitli, kendine has özellikleri de bulunuyor. Bunların başında ise, bu evlerin hiçbir bölümünde metal çivinin kullanılmaması geliyor. Atölyelerde özenle biçilen tahtalardan birbirine geçme yöntemiyle duvarlar oluşuyor. Bu evleri yapmayı beceren hünerli ustaların ellerinde bu tahtalar adeta heykel tıraşların ellerinde gibi şekil alıyor.

Kereste ve diğer malzemeleri hazır olan 2 katlı ahşap bir evin yapımı, düzenli olarak çalışılması durumunda 2-3 ayda bitiyor. Genellikle 4 oda, bir ambar, geniş koridor, ön cephede uzun bir balkon, balkonda 1 adet köşk (Veranda), tuvalet, banyo ve yiyecekler ile bazı eşyaları muhafaza etmek için kullanılan tavan arası bölmesi de yer alıyor. Bu evlerin en alt katlarında ise ahırlar ve ağıllar bulunuyor. 

Evlerin yanında yörede “merek” denilen ancak samanlık olarak bilinen yuvarlak ağaçların birbirine monte edilmesiyle oluşan yapılar bulunuyor. Meydancık evlerinin çatı kısımları eskiden çam ağacından elde edilen ve yine bölgede “bedevra” denilen ince biçilmiş ahşapla örtülüyor. Bu ahşaplar çeşitli hava koşullarında açılmasın ya da zarar görmesin diye, üzerine taş parçaları koyuluyor. Ancak günümüzde sacların çıkmasıyla birlikte meydancık evlerinde bu görüntüye rastlamak neredeyse imkânsız duruma geldi.

Meydancık evlerinin iç yerleşimi ise eskiden şöyle yapılıyordu. Hayvancılığın yaygın olduğu beldede eskiden insanlar besledikleri keçilerden kıl elde ediyorlar, bu kıllardan da “kuylarda” “cecim” adı verilen modern adıyla kilimler üretiyorlardı. Özellikle kış şartlarının ağır geçtiği beldede, ahşap evlerin ısıtılması için yapılan cecimler duvarlara asılarak ısı yalıtımı sağlanıyordu. Meydancık evlerinin alt katındaki bir odasında günümüz şartlarında şömine olarak bilinen taştan yapılmış ocaklar bulunuyordu. Belde insanı bu ocaklarda yemeğini ve ekmeğini pişiriyor, aynı zamanda ısınma amacıyla kullanılıyordu. Ancak günümüzde Meydancık beldesinin ahşap evlerinde bu özelliklerin bazıları artık terk edilmiş durumda bulunuyor.

Ayrıca bu evlerin oturma odalarında günümüzde sedir olarak adlandırılan ancak yöresel olarak “sekvi” olarak isimlendirilen duvara yaslanmış fakat normal divandan daha uzun ve ince olan sevkiler bulunuyordu. Bu sekvilerin üzerine yünden ya da keçi kılından ince minderler ve bunların arkasında yaslanmak için, içi saman dolu yastıklar bulunuyordu.
Meydancık evleri öyle bir atmosfere sahip ki geçmişte ve hala birçok sanatçı, yazar, gazeteci, yetişti. Evlerin ortasında bulunan geniş salon kısmında barlar tutulur, akordeonlar çalınıyordu. Özcan Gümüş gibi sanatçıların sihirli parmaklarından çıkan akordeon nameleri eşliğinde yöresel şarkılar türküler söylenirdi. TRT sanatçıları Özcan Gümüş, Mustafa Uzun, Nurettin Sancar ve Nurettin Demir bu evlerde akordeon çalmış ve hala çalmaya devam üstatlar arasında yer alıyorlar.

Yöresel mimarinin en güzel örneği, zanaat ve sanatın birleştiği otantik ahşap Meydancık evleri maketleri ile de başta Türkiye olmak üzere gurbetçi Meydancıklılar sayesinde de dünya ya kendini tanıtıyor. Fiyatları 50 ila 500 TL civarında olan ahşap meydancık maket evlerinin ustaları da gerçek meydancık evleri yapan ustalar kadar hünerliler. Bu evleri Şavşat’ta bazı iş yerlerinden temin etmek mümkün oluyor.

Ormanın içinde vahşi ortamda büyüyen, yetişen ve biçildikten sonra kereste haline getirilen ve devamında ahşap Meydancık evleri olarak karşımıza çıkan bu mekanlardan ilginçtir ki, geçmişte bir orman bakanı da çıkmıştı. Bu ormanla barışık evlerin içinden çıkan eski Orman Bakanı Hasan Ekinci aynı zamanda bir orman mühendisi idi. Ekinci, uzun süre orman teşkilatında görev yaptıktan sonra siyasete atılmış, bir dönem Süleyman Demirel ve Tansu Çiller gibi önemli siyasilerin sağ kolu olmuştu. Halen daha Artvin, Şavşat ve Meydancık için yaptığı hizmetler unutulmayan eski Orman Bakanı Hasan Ekinci, işte bu Meydancık evlerinin ocaklarında pişen yemeği yemiş ve bu evlerdeki sekvilerde kıl cecimlerin üzerinde oturmuş, 5 numara gaz lambasında ders çalışmıştı.

Hakan AYDIN / 08 Haber

 

Kaynak:http://www.e-artvin.com/1185+MEYDANCIK-EVLERi-SAFRANBOLU-EVLERiNE-RAKiP.html

 

 

 

 

 

Okunma Sayısı:  3378
Hazırlayan:  admin
Dernek Duyuruları
:: Son Yazılar ::
  Hasan Paşa (Atabekza..
  Mehmet Abdurrauf Bey
  Mustafa Nuri Bey (Me..
  Cafer Fahri Dikmen
Ziyaretçi Defteri
Deftere Yaz

Defteri Oku
ARAŞTIRMA YAZILARI
Kütüphanemizi gezmek için Lütfen Tıklayınız
Resimler
Gezinti için Lütfen Tıklayınız
Site Arşiv
 Dosyalar için Lütfen Tıklayınız  Dosyalar
 Dosyalar için Lütfen Tıklayınız  Videolar
Site İstatistikleri
 Bugunku Ziyaretci 166
 Bu Ay Gelen Ziyaretci 34003
 Bu Sene Toplam 190553
 Ortalama Ziyaretci 795
 Toplam Ziyaretcimiz 3230602
Gürcistan Dostluk Derneği web Sitesi © 2007 Tüm Hakları Saklıdır.