Gürcistan Dostluk Derneği
  Faaliyetler
  Dernek Kurulu
Gürcistan
Genel Bilgiler
Tarih
Coğrafya
Din
Dil
Eğitim
Kafkasya
Gürcüce
Yalnızlık
Nazime Nehir Kılıç
____________
სტამბოლში გამართული სიმპოზიუმის შესახებ
Orhan Şardağ Beridze
____________
Geçmişten Geleceğe…...
Kenan Güler
____________
Kardeşlik Kafkaslarda Yeşeriyor 2
Ali Rıza Altunel
____________
Mutluyum Dostlar
Engin Şenol
____________
Batum Aziziye Camii
Murat Kasap
____________
Yıl 1980
Selami Gümüş
____________
Osmanlı Arşiv Kayıtlarında Gürcistan ve Gürcüler Kitabı Üzerine
Mümin Yıldıztaş
____________
h
Ortayazı Köyü/Ergani/Diyarbakır

Diyarbakır - Ergani ilçesinde, Çermik yolu üzerinde, 8km mesafede 120 yıldan bu zamana kadar yaşamını sürdürmeye çalışan bir Gürcü köyüdür. 93 harbinden sonra (1877-1878) Rus zulmünden kurtulabilmek için Artvin'i bırakıp kendilerine yeni yurt edinmek için yollara düşmüşlerdir. Zamanın Osmanlı paşalarından Kurt İsmail Paşa'nın yardımlarıyla Ergani'ye yerleşmişlerdir. Kendilerine iki dağın arasındaki vadiyi seçen bu Gürcü köylüsü o günden bu güne kadar yaşamlarını bu köyde sürdürmektedirler. Köylerine Ortayazı adı verilen bu Gürcü köyü,yeni köylerini ayrıldıkları karadeniz köylerine benzetmektedir. Ortayazı Köyü Diyarbakır iline 65 km, Ergani ilçesine 8 km uzaklıktadır.
Köy insanları Artvin ilimizin Şavşat ilçesinin köylerinden gelmiştir. Artvin’den ilk başlarda 30 aile gelmiştir.Bu aileler: Hekimoğulları,Müftügiller,Elezeoğullaru,Abdalagil,Yağcılar'dır.Soyadı kanunu olmadığından bu ailelere bu lakaplar verilmiştir.Köyün yaşlılarının anlattığına göre; dedeleri ilk geldiklerinde bu alanda yalnızca bir dut ağacı bulunmaktaymış, o da küçük bir fidanmış, onun haricinde hiç ağaç yokmuş. Gelen dedelerinin o dut ağacının etrafına çadırlar kurup yerleşik yaşama başlamış olmaları ve halen o dut ağacının var oluşu Ortayazı köylüsünü gururlandırmaktadır. Şu an köye baktığımızda her tarafının ağaçlarla dolu olduğunu görmekteyiz. Bölge köylerinden çok farklı iki katlı taştan yapılan evler, geleneksel Gürcü mimarisini gözler önüne sermektedir.
Gürcüce yer isimlerinin var olduğu fakat çoğunun unutulduğu köylüler tarafından belirtilmektedir. Bu isimlerden birkaç tanesi: "Horiali, Maşetlik , Giremola , Kırkat dır. İlginç olan Gürcü yemeklerinin zaman içerisinde halen kaybolmadan yapılıp yenmesi. Bu yemekler arasında "Hingal, Sinor, Lalonka, Harşo ve Çadi" sayılabilir. Halk oyunlarını sorduğumuz zaman maalesef yalnız, Şavşat Barı'nın ismini hatırlamakta olduklarını belirtmektedirler. Bugün köyde Gürcüce konuşan hemen hemen hiç kimse kalmamıştır. Köyde okuma yazma oranının % 100 oluşu dikkat çekmektedir. Ayrıca yüksek öğrenim oranının %80'lerde oluşu köylüyü gururlandırmaktadır.
Köyün nüfusunun gittikçe azalması kalanları üzmektedir. Çünkü okuduktan sonra gençlerin iş için büyük şehirlere gittiklerini söylemektedirler. Şu an köy yaklaşık 30 aileden oluşmaktadır. Bugün gittikçe Gürcü kültüründen uzaklaşan Ortayazı köylüsü, kendi kültürlerini devam ettirmeye çalışmaktadırlar. 1960 yılında Diyarbakır valisi olan Artvinli sayın Hasan Basri Kurdoğlu köy yolunu (2.5 km)sitabize yaptırmıştır.2002 yılında sayın Mustafa Yıldırım Malatya valisi iken köye ziyaret amacıyle Kamil Kaçar'ın misafiri olmuştur. Köylüler Asfalt isteğinde bulunmuşlardır Malatya valisi o dönemde Diyarbakır valiliği yapan sayın Cemil Serahatlioğlu ile görüşerek yolu asfalt yaptırmıştır. Köyün eski ismi Aşağı Balahor'dur. Köy ismi sonradan değişerek Ortayazı ismini almıştır.
Köyün yetiştirdiği ünlü şahsiyetler arasında şunlar yer almaktadır;Ahmet KOÇYİĞİT-20 Yıl Tokat ilinde 12 ilmi okuyup medrese eğitimi almış halen daha o ilde ismi yazılıdır. Nusrettin YILMAZ-Deri iş sendikası genel başkanlığı yapmıştır. Aytekin YILMAZ-Yazar(Halen daha devam etmektedir.) Orhan KOÇYİĞİT-Şair(2 adet kitap çıkartmıştır.) Ergün KOÇYİĞİT-Ergani ilçesinde ilk 1. lig(SÜPER LİG)de forma giymiştir. Muhsin KOÇYİĞİT-Maliye Bakanlığı Personel Genel Müdür yardımcılığı ve daha sonra milletvekilliği yapmıştır.
Köy ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.Fakat sağlık memuru yok. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ortayaz%C4%B1,_Ergani

 


    

 

 

Okunma Sayısı:  6916
Hazırlayan:  admin
Dernek Duyuruları
:: Son Yazılar ::
  Hasan Paşa (Atabekza..
  Mehmet Abdurrauf Bey
  Mustafa Nuri Bey (Me..
  Cafer Fahri Dikmen
Ziyaretçi Defteri
Deftere Yaz

Defteri Oku
ARAŞTIRMA YAZILARI
Kütüphanemizi gezmek için Lütfen Tıklayınız
Resimler
Gezinti için Lütfen Tıklayınız
Site Arşiv
 Dosyalar için Lütfen Tıklayınız  Dosyalar
 Dosyalar için Lütfen Tıklayınız  Videolar
Site İstatistikleri
 Bugunku Ziyaretci 146
 Bu Ay Gelen Ziyaretci 15691
 Bu Sene Toplam 61467
 Ortalama Ziyaretci 808
 Toplam Ziyaretcimiz 3526793
Gürcistan Dostluk Derneği web Sitesi © 2007 Tüm Hakları Saklıdır.