Gürcistan Dostluk Derneği
  Faaliyetler
  Dernek Kurulu
Gürcistan
Genel Bilgiler
Tarih
Coğrafya
Din
Dil
Eğitim
Kafkasya
Gürcüce
Yalnızlık
Nazime Nehir Kılıç
____________
სტამბოლში გამართული სიმპოზიუმის შესახებ
Orhan Şardağ Beridze
____________
Geçmişten Geleceğe…...
Kenan Güler
____________
Kardeşlik Kafkaslarda Yeşeriyor 2
Ali Rıza Altunel
____________
Mutluyum Dostlar
Engin Şenol
____________
Batum Aziziye Camii
Murat Kasap
____________
Yıl 1980
Selami Gümüş
____________
Osmanlı Arşiv Kayıtlarında Gürcistan ve Gürcüler Kitabı Üzerine
Mümin Yıldıztaş
____________
h
Akyazı Köyü/Amasya

1877 Osmanlı-Rus harbi (halk arasında 93 harbi diye anılır) sonrası, Osmanlı devleti tarihinin en ağır yenilgilerinden biriyle bitirir bu savaşı. Ruslar doğuda Erzurum önlerine kadar batıda ise Yeşilköy'e kadar geliyorlar. 3 Mart 1878 tarihinde yapılan Ayastefanos (Yeşilköy) antlaşması ile Osmanlı-Rus savaşı sona eriyordu Antlaşma gereği Osmanlı devletinin elinden çıkan topraklar arasında Batum ve civarı da bulunuyordu. Osmanlı ordusu bölgeyi terk ederken oradaki halkın bir kısmı da ordu ile birlikte akın akın Anadolu'ya geliyordu. Ruslar bölgeyi ele geçirince bu topraklarda kalan ve Müslüman olan halka büyük işkenceler yapıyor, zulmediyor, onları zorla dağlara sürüyor veya bölgeyi terk etmelerine zorluyorlardı. Kalanlar gidenlere ağlamış " nereye gittiler, başlarına bir şey geldi mi? Yaşıyorlar mı yoksa öldüler mi? " Gidenler kalanları merak etmiş " canlarını namuslarını, dinlerini hala muhafaza edebiliyorlar mı? İşkence mi görüyorlar? " diye. Yapılan işkence baskı ve zulüme dayanamayan, dinini yaşamak, namusunu korumak düşüncesinde olan insanlar, neleri var neleri yok hepsini terk edip Anadolu'ya doğru yola koyulmuşlar. Batum'dan kalkan aileler önce İstanbul-İzmit-Adapazarı-Mersin-İskenderun ve samsun'u dolaştıktan sonra Amasya'ya buradan da Turhal yolu ile Zile'ye gelirler. Buradan hareket eden 7 aile uzun bir arayıştan sonra bugünkü köyün olduğu yere yerleşmişler.Burası o zamanlar bir zatın çiftliği imiş, hatta bugün köy meydanındaki tarihi meşe ağacının (Budama) altı çiftlikteki davar sürüsünün ağılı imiş ..

 

Köye ilk gelen bu 7 aile bugünkü cami ile Değirmendere arasındaki yere yerleşmişler. Daha sonra Batum'dan göç devam etmiş, aileler bölünmüş ve nüfus da artmış olduğundan köy kuzey ve doğuya doğru planlı bir şekilde genişlemiş. Akyazı köyü ilk kuruluşundan itibaren ana cadde, ara sokaklar, köy meydanı, camisi, çeşmeleri, 2 katlı, kiremit örtülü her evin yanında, önünde ve arkasındaki bahçeleri ile planlı bir şekilde yerleşimi günümüze kadar uzanmıştır. Öyle ki hangi sokağa girseniz mutlaka ana caddeye çıkarsınız.hatta köye ilk yerleşildiğinde çevre düzenlemesi olarak belki de ilk defa kaldırımlar yapılmış, yollara taşlar döşenmiştir.

 

 

Akyazı köyü doğuda kervansaray köyü ile göç yolu - güneyde Eliktekke köyü - batıda Çivi köy, Musa köy ve Başpınar köyü - kuzeyde ise Damudere köyü ile çevrilidir. Köylünün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Buğday-arpa-şekerpancarı başlıca yetiştirilen ürünlerdir.İdari bakımdan 32 km mesafadeki Amasya iline bağlıdır.Köyümüz ayrıca Zile'ye 19, kervansaray köyüne 6, Eliktekke köyüne 3, çivi ve Musa köylerine 5, Terziköy kaplıcasına 7 km mesafededir.Köyümüzün denizden yüksekliği (rakım olarak) yaklaşık 1048 m.dir.Batısında 4 km2 bir ova (yazılar) mevcuttur.Köyün çevresi meşe-pelit ağaçlarının olduğu ormanlarla çevrilidir.Köyün yakacak ihtiyacı (tespit edilen kırım yerine göre) buralardan temin edilir.Köy nüfusu geçmiş yıllarda hayli yoğundu. 80-90 haneye varan konutlarda 500-600 kişi barınmakta idi. Arazinin kıtlığı, okuma-yazma oranının ileri seviyelere erişmesi sonucu şehirlere göçler başladı. Çoğunluğu Amasya merkezde olup, Ankara, İstanbul, İzmir ve diğer iller ile yurt dışında ikamet etmektedirler.

 

Köyün kuruluşundan bu yana insanların dürüstlüğü, çalışkanlığı, birbirlerine olan hoş görülü tavırları, çevre köylerle olan samimi münasebetleri ve diğer birimlere olan yakın duyarlılıkları, vatanına-milletine-al sancaklı bayrağına olan bağlılığı nedeniyle haklı bir isim yapmış, her işte her alanda anılır ve sevilir bir köy olmuştur. Bu durum aynen devam etmekte olup, tüm AKYAZILILARA onur kazandırmaktadır.

 

 

Volkan Darçin

 

Okunma Sayısı:  4472
Hazırlayan:  admin
Dernek Duyuruları
:: Son Yazılar ::
  Hasan Paşa (Atabekza..
  Mehmet Abdurrauf Bey
  Mustafa Nuri Bey (Me..
  Cafer Fahri Dikmen
Ziyaretçi Defteri
Deftere Yaz

Defteri Oku
ARAŞTIRMA YAZILARI
Kütüphanemizi gezmek için Lütfen Tıklayınız
Resimler
Gezinti için Lütfen Tıklayınız
Site Arşiv
 Dosyalar için Lütfen Tıklayınız  Dosyalar
 Dosyalar için Lütfen Tıklayınız  Videolar
Site İstatistikleri
 Bugunku Ziyaretci 161
 Bu Ay Gelen Ziyaretci 33998
 Bu Sene Toplam 190548
 Ortalama Ziyaretci 795
 Toplam Ziyaretcimiz 3230597
Gürcistan Dostluk Derneği web Sitesi © 2007 Tüm Hakları Saklıdır.