Gürcistan Dostluk Derneği
  Faaliyetler
  Dernek Kurulu
Gürcistan
Genel Bilgiler
Tarih
Coğrafya
Din
Dil
Eğitim
Kafkasya
Gürcüce
Yalnızlık
Nazime Nehir Kılıç
____________
სტამბოლში გამართული სიმპოზიუმის შესახებ
Orhan Şardağ Beridze
____________
Geçmişten Geleceğe…...
Kenan Güler
____________
Kardeşlik Kafkaslarda Yeşeriyor 2
Ali Rıza Altunel
____________
Mutluyum Dostlar
Engin Şenol
____________
Batum Aziziye Camii
Murat Kasap
____________
Yıl 1980
Selami Gümüş
____________
Osmanlı Arşiv Kayıtlarında Gürcistan ve Gürcüler Kitabı Üzerine
Mümin Yıldıztaş
____________
h
Sındıran Köyü/Şenkaya/Erzurum

Sındıran, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür. Köyün eski adı Ekirek'tir. Eski bir ermeni yerleşkesi olduğundan dolayı Ermenice bir kelime olduğu yüksek muhtemeldir. Köyün bulunduğu yerde eskiler ermeni kiliselerin olduğunu anlatırlar. Köy yerleşkesinin coğrafi bakımından çok çok eski bir yerleşim yeri olmadığı düşünülmektedir. Çünkü köyün kurulmuş olduğu alan, toprak kaymasıyla oluşan bir katmandır. Ermeniler den sonra köye çeşitli bölgelerden göç eden sülaleler yerleşmiştir. Bunun sonucunda değişik etnik kökenler mevcuttur. Köyde Gürcü, Kürt, Türk kökenli halk aileler yaşamakta olup dek konuştukları dil Türkçedir. Kürt kökenli aileler asimile olmuşlardır bir kaç yaşlı hariç hiçbiri Kürtçe bilmemektedirler.
Geleneklerine ve göreneklerine bağlı bir köydür. Büyüklere saygı, düğünler, sünnetler, bayramlar eskisi gibi devam etmektedir. Kız isteme, nişan, kına gecesi ve düğün geçmişten bugüne aynı şekilde gelmektedir. Erkek kızı görür, beğenir ya da aileler görür. Ailenin büyüklerinden üç dört kişi kız evine gider o gece kız istenir. Kız istendikten sonra, aynı hafta içinde kız evinin istedikleri altın takı ve giysiler alınır ve nişan günü kız evinde takılır. Kız hamamdan çıkarken sini ile oynatılır, gecesinde ise kına yakalır çerez dağıtılır. Kına düğünden birgün önce yapılır. Bir hayli kalabalık erkek tarafı davul ve zurna eşliğinde kız evine gider. Erkek tarafında ise damat sabaha çıkarılır, yani damadın arkadaşları sabaha kadar eğlenir. Ertesi gün kız evinden çıkarılıp erkek tarafına getirilir.
Gelin erkek evine girerken, kapıda dualar okunur, kayıpederinden istek istenir (maddi). Gelinin ayağı uğurlu gelsin diye gelin tabak kırar. Düğün gün boyu devam eder. Davul zurna eşliğinde evler dolaşılır, nişanlı ve bekar kızlar düğüne davet edilir. Erkenden kalkılır, erkekler namaza gider kadınlar ise yemek hazırlar. Namaz dönüşü erkekler misafir getirir. Bayram sabahı kahvaltı yerine yemek yenir. Önce mezarlık sonra evler dolaşılır. Öncelikle köyün büyüklerine bayramlaşmaya gidilir.
Yemek kültürü: Çorbalar; kesme aşı, herle. Tatlılar; baklava, un helvası, hasuta, sütlaç, bal lokması, kadayıf dolması. Yemekler; mantı, hıngel, tatar böreği, kesme makarna, mafiş, pişi, saç kavurması, türlü, çağ döner, mıhla, pağaç, çılbır, katmer, kete, lokum, kuru fasulye, su böreği, kol böreği ve köyümüzün ilk dönerci ustası serkan yiğit'in döneridir. 
Köy, Erzurum iline 176 km, Şenkaya ilçesine 11 km uzaklıktadır. Doğusunda Doğan köy, batısında Taht güneyinde ikizpınar, kuzeyinde akşar yelkıran bulunmaktadır. Üç tarafı dağla çevrili küçük bir köydür. il ve ilçeye giden yol köyün içinden geçmektedir. Köyün kenarından küçük akarsu bulunmaktadır. Üç çeşmesi, camisi, sulu ve kuru arazisi var. Köy halkı yaz aylarında iki aylığına yaylaya göç ederler. Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Narinciye hariç her çeşit meyve ve sebze yetiştirilir. Tarım , hayvancılık ,ormancılık ve kısmen arıcılıkla da uğraşılır. Köyün bilinen çevrede tanınan salatalığıdır. Salatalığının güzel ve değişik kokusu vardır. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ormancılık ve arıcılık kısmen yapılır. Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği olması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var ancak kanalizasyonu yoktur. Köyde PTT şubesi veya acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 

 

Kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/S%C4%B1nd%C4%B1ran,_%C5%9Eenkaya; http://www.main-board.eu/erzurum/335007-sindiran-koyu-senkaya-erzurum.html

 

Okunma Sayısı:  3958
Hazırlayan:  admin
Dernek Duyuruları
:: Son Yazılar ::
  Hasan Paşa (Atabekza..
  Mehmet Abdurrauf Bey
  Mustafa Nuri Bey (Me..
  Cafer Fahri Dikmen
Ziyaretçi Defteri
Deftere Yaz

Defteri Oku
ARAŞTIRMA YAZILARI
Kütüphanemizi gezmek için Lütfen Tıklayınız
Resimler
Gezinti için Lütfen Tıklayınız
Site Arşiv
 Dosyalar için Lütfen Tıklayınız  Dosyalar
 Dosyalar için Lütfen Tıklayınız  Videolar
Site İstatistikleri
 Bugunku Ziyaretci 163
 Bu Ay Gelen Ziyaretci 34000
 Bu Sene Toplam 190550
 Ortalama Ziyaretci 795
 Toplam Ziyaretcimiz 3230599
Gürcistan Dostluk Derneği web Sitesi © 2007 Tüm Hakları Saklıdır.