Gürcistan Dostluk Derneği
  Faaliyetler
  Dernek Kurulu
Gürcistan
Genel Bilgiler
Tarih
Coğrafya
Din
Dil
Eğitim
Kafkasya
Gürcüce
Yalnızlık
Nazime Nehir Kılıç
____________
სტამბოლში გამართული სიმპოზიუმის შესახებ
Orhan Şardağ Beridze
____________
Geçmişten Geleceğe…...
Kenan Güler
____________
Kardeşlik Kafkaslarda Yeşeriyor 2
Ali Rıza Altunel
____________
Mutluyum Dostlar
Engin Şenol
____________
Batum Aziziye Camii
Murat Kasap
____________
Yıl 1980
Selami Gümüş
____________
Osmanlı Arşiv Kayıtlarında Gürcistan ve Gürcüler Kitabı Üzerine
Mümin Yıldıztaş
____________
h
Aziziye Mahallesi/Karasu/Adapazarı

93 Harbi ile Batum’dan Anadolu’ya göç eden büyük büyük dedemiz Mevlüt Ağa’yı anmadan edemeyeceğim. Padişahın izniyle Batum, Ketket ve Acar’dan 40 hane ile yola çıkan Mevlüt Ağa ile arkadaşları, Karasu’ya gelerek Aziziye Mahallesi’ne yerleşmişlerdir. Önceleri Hamidiye adını verdikleri mahallemiz daha sonra Aziziye Mahallesi olarak değişmiş ve tarihi kimliğine kavuşmuştur.  Mahallemizin kuzeyinde Karadeniz bulunmaktadır. Kilometrelerce uzunlukta kumsalımız mevcuttur. Turizm cenneti Karasu’nun en uzun sahiline sahip mahallemizdir. Doğusunda Küçükboğaz Gölü ve çevresinde mesire yerleriyle tüm Karasululara dinlenme, piknik yapma ve eğlenme imkânları oluşturmuştur. Genellikle kış aylarında Küçükboğaz Gölü ve Değirmendere etrafında yabani hayvanlar olarak ördek, kuğu, karabatak ve oltacılıkla balık avlanmaktadır. Batısında Sakarya Nehri ve güneyindeki yeşillikleriyle yerli ve yabancı turistlerin en çok mülk satın aldığı, tatilini geçirdiği Aziziye Mahallesi’dir. 
 
Devlet Hastanesi, Verem Savaş Dispanseri, Sakarya Üniversitesi’ne bağlı iki yıllık Turizm Meslek Yüksek Okulu, çok amaçlı liseler; Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz, Anadolu Öğretmen, Atatürk Anadolu Lisesi ve Sezi Eratik İlköğretim Okulu, mahallemizde bulunan eğitim kurumlarıdır. Ayrıca mahallemizin birinci amatör futbol kulübü de bulunmaktadır.
 
9.yılını kutladığımız Geleneksel Tın Tın Festivali’ne adını veren mahallemizde yaşayıp da suyunu içmeyenin olmadığı Tın Tın Deresi, mahallemizin ve belediyemizin çabalarıyla güzelliğini korumaktadır. Her yılın Mayıs ayında düzenlediğimiz Tın Tın Festivali, tamamen mahalle gençlerimizin hazırladığı skeçler, Aziziye Mahallesi’ne özgü oyun havaları ve tiyatro oyunları, gürcü oyunları, gürcü yemekleri halkımıza ikram etmekteyiz. Her yıl Paşamız Habil Küçük, halkımıza Geleneksel TınTın Festivali için ayni ve nakti yardımlar yapmaktadır. Habil Küçük’e teşekkür ederiz. Ancak bu ilgi TınTın Deresi ve çevresinin düzenlenmesi ve park haline getirilerek festivalin daha rahat ve geniş bir ortamda yapılması gerektiği gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Bu konuda Aziziye Mahallesi Muhtarlığı olarak çalışmalarımıza devam etmekteyiz. TınTın Deresi’nin daha güzel olacağı için Belediye Başkanımız Mehmet İspiroğlu, muhtarlığımıza söz vermiştir. Aziziye Mahallesi halkımın güzelliklerine ve Muhtarlık görevime layık olmaya çalışacağım.
 

Karasu Aziziye Mahallesi Muhtarı
Sabahattin Sarı

 

Kaynak: www.karasumedya.com/Aziziye-Mahallesi-wordh-203.html,

 

Okunma Sayısı:  3710
Hazırlayan:  admin
Dernek Duyuruları
:: Son Yazılar ::
  Hasan Paşa (Atabekza..
  Mehmet Abdurrauf Bey
  Mustafa Nuri Bey (Me..
  Cafer Fahri Dikmen
Ziyaretçi Defteri
Deftere Yaz

Defteri Oku
ARAŞTIRMA YAZILARI
Kütüphanemizi gezmek için Lütfen Tıklayınız
Resimler
Gezinti için Lütfen Tıklayınız
Site Arşiv
 Dosyalar için Lütfen Tıklayınız  Dosyalar
 Dosyalar için Lütfen Tıklayınız  Videolar
Site İstatistikleri
 Bugunku Ziyaretci 143
 Bu Ay Gelen Ziyaretci 15688
 Bu Sene Toplam 61464
 Ortalama Ziyaretci 808
 Toplam Ziyaretcimiz 3526790
Gürcistan Dostluk Derneği web Sitesi © 2007 Tüm Hakları Saklıdır.